Jak należy działać, aby odzyskać utracone dane z dysku SSD?

Jak należy działać, aby odzyskać utracone dane z dysku SSD?

Dysk może wydawać się pozornie łatwym do zastąpienia urządzeniem -można go kupić w Internecie, w wielu sklepach z elektroniką czy sieciowych marketach. Jednak rzeczywistą wartość tegoż urządzenia nie stanowi ono samo w sobie, a głównie treść, znajdujących się na nim informacji -zdjęć, plików, aplikacji czy też zakupionych przez nas licencji do określonych oprogramowań bądź też same oprogramowania. Wówczas w razie awarii nie zastanawiamy się nad tym, jakie powinno być urządzenie, które mogłoby zastąpić to, użytkowane przez nas dotychczas. Staramy się, często w strachu i panice, o jak najszybsze odzyskanie danych. Należy jednak pamiętać, że nierozważne i nieodpowiednie działania mogą tutaj tylko zaszkodzić.

Uszkodzenia dysków SSD

Należy mieć świadomość, że uszkodzenia dysków SSD mają dość specyficzny charakter – nie posiadają ruchomych części, dzięki czemu nie ulegają zużyciom części mechanicznych oraz są odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy (w przeciwieństwie do klasycznych twardych dysków). Najczęstszą przyczyną awarii tego typu urządzeń są uszkodzenia kości, zasilacza komputera czy kontrolera pamięci flash. Zdarzają się także wypadki, w których główną przyczyną awarii są błędy oprogramowania nośnika lub innych komponentów elektronicznych.

Odzyskiwanie utraconych danych z dysku SSD

Dane w tego rodzajach dysku zapisywane są na kościach flash, to właśnie je, po awarii, należy wylutować, a następnie, przy użyciu odpowiedniego, zewnętrznego programatora, skopiować znajdujące się na nich treść. Zadanie to jest o tyle trudne do wykonania, że określone treści są zapisane nie na jednej, a na kilku bądź kilkunastu (w zależności or rodzaju dysku) kościach. Współczesne dyski mogą mieć nawet 24 kości, przy czym przenośny dysk, jakim jest standardowy pendrive ma zaledwie dwie. Po usterce tego typu urządzenia należy skopiować treść każdej z kości flash. Odzyskiwanie danych z dysku SSD  jest procesem dość czasochłonnym – może trwać od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin. W zależności od tego, jaka jest wielkość utraconej materii.

Inaczej wygląda także proces odzyskiwania pamięci z szyfrowanych dysków SSD. Sytuacja staje się tutaj o wiele bardziej skomplikowana. Wówczas zapisywane wcześniej dane są domyślnie szyfrowane. W takiej sytuacji odczyt danych nie umożliwia ich odzyskania. Możliwe jest odczytanie tylko szyfrowanych przez użytkownika bloków. W tego rodzaju dyskach metody odzyskiwania danych są kreowane przez producentów oprogramowań bezpośrednio dla poszczególnych modeli zysków bądź kontrolerów.

Dodaj komentarz